• Úvod
  • Celoslovenské stretnutie fujaristov 2017

Celoslovenské stretnutie fujaristov 2017

Kráľovná medzi ľudovými hudobnými nástrojmi. Tak niektorí ľudia volajú hudobný nástroj, ktorý neodmysliteľne patrí k slovenskej pastierskej kultúre - fujaru. Jej vznik sa lokalizuje do okolia Slovenskej Ľupče, no dnes už má svojich priaznivcov po celom Slovensku. A tí sa zišli uplynulý víkend v Čičmanoch, ktoré pre fujaru nie sú pôvodným domovom, no ich prostredie je očarujúce. 22. - 24. septembra 2017 sa na nádvorí Kaštieľa Čičmany konal 12. ročník Celoslovenského stretnutia fujaristov s podtitulom Dedičstvo otcov, zachovaj nám, Pane! Ani upršané a chladné počasie neodradilo divákov od programu, v ktorom sa pod režisérskou taktovkou Michala Fiľa predstavilo takmer 50 fujaristov a dohromady viac ako 130 účinkujúcich.

Nielen fujaru, ale aj ďalšie pastierske hudobné nástroje mohli návštevníci podujatia obdivovať na výstave Odkazy majstrov, ktorej vernisáž sa konala v piatok v priestoroch Kaštieľa Čičmany. Gajdy, píšťalky vylievané cínom či ozdobne vyrezávané, koncovky, handrársku píšťalku z baranej kosti, drumbľu, ale i bačovský riad, to všetko predstavili návštevníkom vystavujúci autori: Ľubomír Párička z Martina, Alexander Králik zo Zvolena, Jaroslav Škoda z Banskej Bystrice a Vít Pieš, rodák z Čičmian. Vernisáž otvorili zvuky trombít a piesne Trombitášov Folklórnej skupiny Javorník z Lúk. Organizátori privítali aj čestného hosťa, významného etnomuzikológa a univerzitného profesora Oskára Elscheka.

Sobotný a nedeľný program patril predovšetkým fujaristom, ktorí sa predstavili vynikajúcou hrou, ale aj krásnymi hlasmi. Program bol doplnený aj o vystúpenia folklórnych kolektívov a jednotlivcov: Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Trombitáši Štefánikovci, FS Heľpan z Heľpy, FS Poľana zo Zvolena, ZAF Pohronci, FS Stavbár zo Žiliny, Anka Šatanová a domáca FS Lastovienka z Čičmian. O dobrú náladu divákov sa staral aj moderátor Marián Čupka, ktorý si veselými príhodami konkuroval s Arankou z Jarovíc.

Účinkujúci i diváci počas podujatia ukázali, že ich srdce je plné nielen folklóru, ale aj spolupatričnosti. Po tom, ako sa organizátori dozvedeli, že v susednej obci sa stalo tragické nešťastie a otcovi štvorčlennej rodiny sa stal osudným pracovný úraz, vyhlásili zbierku pre pozostalých, počas ktorej sa podarilo vyzbierať 1100 €. Výslednú sumu odovzdali počas slávnostnej sv. omše v Kostole Nájdenia sv. Kríža v Čičmanoch a aspoň symbolicky sa snažili pomôcť zvládnuť rodine ťažkú situáciu.

Melódie znejúce z fujár, piesne, tance i hovorené slovo vytvorili v prostredí maľovaných Čičmian pre návštevníkov krásnu atmosféru. Celoslovenské stretnutie fujaristov organizátorsky pripravili Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Obec Čičmany, ZAF Pohronci a Kaštieľ Čičmany. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Mgr. Daniela Srnanková


foto: Milan Kosec a archív KrKS v Žiline

Aktuality

PF 2018

Do nového roku veľa šťastia, lebo je krásne,veľa zdravia, lebo je vzácne,veľa lásky, lebo je jej máloa veľa všetkého... Celý článok

Súťaže

Tvorba 2018

Žilina, 11.12.2018 Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja ... Celý článok

Kam dnes

  • Klub neprofesionálnych fotografov Obzor pri KrKS v Žiline

    10. 01. 2018 08:00 - 26. 01. 2018 Makovického dom Žilina Výstava fotografií členov k...info
  • Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS v Žiline – pokročilí

    17. 01. 2018 16:00 Makovického dom Žilina Stretnutie členov klubu. Le...info